اگرچه پوشش سرپناه‌ها در دوران کهن و یا خیمه‌ها و چادرهای اقوام کوچ‌نشین در روزگاران گذشته را می‌توان مبنایی برای کسب ایده در طراحی سازه‌های پارچه‌ای دانست، لیکن این گزینه از صنعت ساختمان از دهه 1960 پا به عرصه گذارد و از دهه1970 میلادی به‌طور جدی کاربرد وسیعی بخصوص در بناهای ورزشی بدست آورد.

(مقاله) این پوشش‌ها با داشتن خواص منحصربه‌فرد خود توانسته جسارت خاصی را به طراحان و معماران دنیا ببخشد تا آن‌ها بتوانند با خلق اشکال گوناگون چشم‌نواز، برای سایر نیازهای کاربردی و عملی طرح نیز به پاسخ‌های مناسبی دست یابند. این نوع سازه‌ها، تلفیقی از عناصر صلب سازه‌ای ساخته‌شده از مصالح فلزی و بتنی و حتی چوبی با نوعی صفحات انعطاف‌پذیر است که بطور عمده از الیاف پلی‌استر با روکش PVC ساخته می‌شوند. کارایی و شکل‌پذیری این صفحات در خلق آثار و اشکال متنوع در قالب شکل‌های پایه‌ای مانند خیمه و زین اسب، توانسته این امکان را برای معماران به وجود آورد تا پوشش‌های خاصی را طراحی نمایند که ضمن تأمین زیبایی از دید عوام از نظر متخصصین امر پایدار باشند.

https://sainats.com/wp-content/uploads/tensile-fabric-facade-design.jpg

 

سیستم­های غشایی نزدیک به چند دهه است که به دلیل ویژگی­های منحصربه‌فرد خود در صنعت ساختمان موردتوجه قرارگرفته است.این سازه ­های غشایی می­توانند به‌عنوان پوششی برای بناها، زمین­های بازی، باغ‌ها، تراس‌ها، پارکینگ­ها و … و یا با نورپردازی خلاقانه به‌عنوان یک فضای شهری مطلوب و شاخص جلوه کنند .مصالح مورداستفاده در این نوع سازه­ها عموماً پارچه‌ای) چه از نظر زیبایی‌شناسی و چه از نظر عملکرد با کلیه مصالح متعارف و متداول در صنعت ساختمان متفاوت می‌باشند. سازه‌های کششی به خاطر خواص فیزیکی و شکل هندسی­شان نیز از دیگر سازه­ها متمایزند و می‌توانند به‌عنوان سازه‌های دائم، موقت یا با قابلیت جابجایی استفاده شوند.این سازه‌ها نه‌تنها سبک، بلکه زیبا، نیمه شفاف و همچنین دارای طول عمر زیاد و عموماً اقتصادی می‌باشند.

سازه‌های پارچه‌ای نوعی جدیدی از سازه به شمار می‌آیند که در آن‌ها با استفاده از پوسته‌های پارچه‌ای و صنعتی کاملاً سبک، سقف‌هایی با دهانه‌های بزرگ و بهینه ایجاد می‌شود و بسته به موقتی یا دائمی بودن آن‌ها، به سازه‌های مختلفی تقسیم می­گردند که خود این دسته‌ها نیز به زیرشاخه‌هایی تقسیم می‌شوند. وزن سبک پارچه باعث می‌شود تا به پروفیل‌های فلزی سبک‌تری نیاز پیدا کرد و همچنین به علت پیش‌ساخته بودن کل سیستم سقف، کل زمان اجرای پروژه به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. استفاده از این نوع سازه محدودیت زیادی ندارد و می‌تواند با توجه به شرایط محیطی مختلف، نوع پارچه مصرفی را تطبیق داد.